Gasoline Diesel Concrete Power Trowel (SGR1000C) Ready Stock in bangladesh
৳ 85,000.00
- Pan Diameter 980mm.
- Working Width 1000mm.
- Weight 80KGS.
- Package Size 1020*1020*350mm.
Description
Power Trowel (SGR1000C)
Gasoline Diesel Concrete Power Trowel (SGR1000C) Ready Stock in bangladesh The Walk-Behind enables professional finisher to achieve greater productivity. We carry a wide range of walk-behind power trowels with a working diameter from 600mm to 1200mm. With the widespread acceptance of the adjusting system that rates flatness, the large gearbox provides the torque needed for floating and high speeds need for finishing. When choosing a walk-behind you must consider how big of an area you are trying to cover, the type of concrete mix, weather conditions, and if there are any obstructions and narrow doorways.
FEATURES
- Pan Diameter 980mm.
- Working Width 1000mm.
- Weight 80KGS.
SPECIFICATION OF SUJA GLOBAL GASOLINE DIESEL CONCRETE POWER TROWEL (SGR1000C)
| Name | Details |
|---|---|
| Model | SGR1000C |
| Brand | SUJA GLOBAL |
| Origin | Singapore |
| Pan Diameter | 980mm |
| Working Width | 1000mm |